Ugrás a tartalomhoz

kardoslepke

Adatok

Magyar név: kardoslepke

Latin név: Iphiclides podalirius

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 10 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Pillangófélék családja (Papilionidae)
 
 
Kardoslepke (Iphiclides podalirius, syn.: Papilio podalirius, Iphiclides podalirius intermedia)
A szárnyfesztávolsága 55-70 mm. Tora, potroha erős. A szárnyainak alapszíne fehér, némi sárga árnyalattal, a rajzolat harántirányú fekete csíkokból és a hátulsó szárny szegélyén elhelyezkedő félhold alakú foltból, valamint a belső szöglet vörössel keretezett szemfoltjából áll. A külső szegély csíkja és a fekete tő között még öt fekete csík látható (a 6. olykor a sejt végén lép fel). Elülső szárnya a csúcsa felé erősen megnyúlt, a külső szegély meredek, erezetében az r3+4+5 nyélen van, a többi ér szabad. Hátsó szárnya megnyúlt, szegélye hullámos, az m3 ér hosszú farokban végződik. A nemének (genus) jellemző tulajdonsága a belső szegélynek visszahajlott lebenye, amelyben a hímeken átalakult pikkelyek vagy szőrök foglalnak helyet (másodlagos ivari bélyeg). Hátsó szárnyán a hullámos fekete szegélyben félhold alakú foltok helyezkednek el, a fekete behintés innen a szárny belseje felé világosodik, a belső szegély széles, fekete, a belső szögletben kék pupillájú és vörös udvarú fekete szemfolt van. A fonák mintázata hasonlít a felszínéhez, de a fekete rajzolati elemek, sokkal kisebb terjedelműek, és a csíkokat sárgáspiros színezet tölti ki, illetve a felszín feketéje üt át bennük. Nincs hasonló faj.
Pontomediterrán faunaelem, palearktikus elterjedésű, erdőszegély (euryök) faj. Hazánk teljes területén elterjedt és viszonylag gyakori.
Leginkább bokros erdőszegélyek mentén, cserjés domboldalakon, felhagyott (vegyszerrel nem kezelt) gyümölcsösök közelében lehet vele találkozni, gyakori másodlagos származékerdőkben és ligetekben, továbbá kertvárosokban. Hernyójának tápnövénye természetese élőhelyeken a kökény (Prunus spinosa) és a törpemandula (Amygdalus nana), másodlagos területeken mindenféle csonthéjas magvú növény. Általában két, de melegebb években három nemzedéke fejlődik, melyek imágója április elejétől május végéig és július elejétől szeptember végéig.
 
Leírás forrása:
Baranyai T. & Korompai T. (2007): A Tiszántúl repülő ékkövei, Az Észak-Alföld nagylepkéi – Zöldike Ismeretterjesztő Sorozat 19., Nimfea Természetvédelmi Egyesület, Túrkeve. 51 pp.
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
www.macrolepidoptera.hu
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page158.html
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása